revizyon burun estetiği

Revizyon Burun Estetiği A’dan Z’ye Her Şey

revizyon burun estetiği a dan z ye her şey

Burun Estetiği yaptırdınız ama hayal ettiğiniz gibi olmadı mı? Merak etmeyin bu yalnızca sizin başınıza gelmedi. Bir çok kişi bu ve benzeri durum ile karşılaşıyor. Revizyon Burun Ameliyatı ile meşhur ve bu ameliyatı belki de en çok yapan kişi Olan Op. Dr. Bahadır Baykal ile olan uzun sohbetimizden benim çıkarttığım özet şu: “Keşke ilk bana gelseler”

Revizyon burun estetiği ile ilgili ün yaptığım ve çok başarılı olduğum için beni ihtiyaçları olduğunda ince eleyip sık dokuyup tavsiyeler ile buluyorlar bunu keşke ilk başta yapsalar da tekrar, tekrar ameliyat olmak zorunda kalmasalar.

Dünyanın bir çok ülkesinden beni buluyorlar geliyorlar elbette bu yaptığım revizyon burun estetiklerinin sonuçlarını sosyal ortam ya da sosyal medya dan vs. bulup görüp beğenip güven duyarak oluyor bu benim için gurur verici, fakat bu kolay bir ameliyat değil ikinci bazen üçüncü veya dördüncü kez ameliyat olan var ve her bir ameliyat bir öncekinden daha zor oluyor.

Bu sebeple diyorum keşke ilk bana gelselerdi diye http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/revizyon-burun-estetigi/

Revizyon Burun Estetiği ile ilgili oldukça meşhur olmuş bu konu da çok bilgili ve başarılı Op. Dr. Bahadır Baykal ile bir röportaj yaptık. Görüşleri bizim için çok önemliydi ve tüm bu bilgileri sizlerle de paylaşmak istedik.

Kimi zaman dış görüntüsünden memnun olunmadığı için, kimi zaman nefes ya da eğrilik problemleri kişiye rahatsızlık verdiği için ve bazen de kaza ya da darbe gibi çeşitli travmalar sonucu oluşan bozukluklardan ötürü “revizyon girişim” talep edilmektedir.

Rinoplasti, yani burun estetiği operasyonlarında sadece görüntüye yönelik bir operasyon yapılabilir. Daha kalkık, daha ince, kemerli burunlar için sırtı alınmış, daha feminen ya da daha maskülen ifade veren, yüzle uyumlu, bütünlüğü sağlayan bir burun görüntüsü oluşturulabilir. Kimi zaman da dış görüntüye hiç müdahale etmeden sadece burun içindeki nefes ve eğrilik problemlerine çözüm getirilecek hamleler yapılabilir. Burun estetiği ile kişinin daha masum, daha çarpıcı, daha ciddi ya da daha otoriter bir ifade kazanmasına yardımcı olunabilir.

en iyi revizyon burun estetiği

Bir süredir enine boyuna düşündüğünüz burun estetiğini nihayet hayata geçirdiniz. Cesaretinizi, maddi durumunuzu, zamanınızı toparlayıp kendinize uygun bir cerrah seçerek Rinoplasti sürecinizi başlattınız. Muayene, konsültasyon, planlamalar ve değerlendirmeler sonucunda da nihayet kendinizi ameliyat günü hastane odasında buldunuz.

Tüm bu süreçler küçük bir grup hasta için stres yüklü ve çetrefilli olsa da, burun estetiği hastalarının çok büyük bir kısmı bu süreci yüksek bir motivasyon ile karşılar. Çünkü operasyon sonunda aynada görülecek olan burun kişiyi bir adım ileriye taşıyacaktır. “Daha iyiye, daha güzele” gidecek olan bu sürecin hazırlık ve karar aşamaları da bu özgüven destekleyici unsur sayesinde pozitif bir heyecan ve mutlulukla geçer.

Ameliyatınızı oldunuz, iyileşme sürecinizi atlattınız. Burnunuzun üzerindeki alçının çıkma günü gelip çattı. Bu süreç her zaman standart olmamakla beraber ortalama 5-7 gün aralığındadır. Aynaya bakıp yeni burnunuzu görmek için oldukça heyecanlısınız. Nihayet şimdi operasyon sürecinde yaşadığınız stresin, katlandığınız ağrıların ve gösterdiğiniz sabrın meyvesini almak üzeresiniz. Burun alçınız çıktı, aynada kendinizle ilk kez göze geldiniz. Yeni burnunuzu, yüzünüze katacağı ifadeyi merak içindesiniz. Ancak aynada bir şeyler ters gibi…

Yeni burnunuzun görüntüsü içinize sinmedi mi?

Aynada gördüğünüz kişi siz değil de, başka birine mi benziyor sanki?

Acaba hayal ettiğinizden daha fazla mı kalkık, ya da daha fazla mı küçük olmuş? Ya da öncesinde olan problemleriniz çok değişmemiş, hala yerli yerinde duruyor gibi mi düşündünüz?

Her sağlıklı birey gibi, ödemlerin geçmesini ve şişliklerin inip yüzünüze oturmasını beklediniz ama bu sürecin sonunda yine de mutsuzsunuz. Sanki bu görüntü sizin tam istediğiniz sonuç ile uyuşmuyor.

Biraz da farklı senaryolar üzerinden gidelim. Alçınız çıktığı anda yeni burnunuzu çok beğendiniz. Sonuç sizi çok mutlu etti ama bir süre sonra burun yeniden eğrilmeye başladı. Belki de ameliyattan sonra daha önce olmayan bir nefes alma problemi baş gösterdi. Kim bilir belki de ameliyattan kısa bir süre sonra talihsiz bir şekilde burnunuza darbe aldınız ve bir anda hiç olmasını istemediğiniz bir problem oluştu.

İşte bu durumlarda masaya yatırılması gereken bir konu var: Revizyon Burun Estetiği

Revizyon Burun Estetiğine Bakışım

Gerçekçi bir yaklaşımla şunu diyebiliriz ki; Rinoplasti operasyonları yapılmaya devam ettiği sürece, Revizyon Rhinoplasti ameliyatları da sıkça uygulanacaktır. Bir burun estetiği operasyonunun revizyona ihtiyaç duyması her zaman “Başarısız geçen ilk operasyon” olarak yorumlanamaz. Hastalar ilk ameliyata çok tedirgin ve çekingen yaklaşırken, iyileşme döneminden sonra beklentiyi arttırabilir. Bu durum sıklıkla abartılı bir sonuçla karşılaşmamak için minimal sonuç beklentisi olan hastalar için geçerlidir. Operasyon öncesinde “sadece ama sadece kemerim gitsin” şeklinde kesin görüş bildiren bir hasta, iyileşme döneminin ardından “aslında burun ucumu biraz daha kalkık isteyebilirmişim” şeklinde kendinde bir özeleştiri yapar. İyinin de iyisine ulaşmak için küçük dokunuşlarla ikinci bir operasyon talep edebilir.

Bir de konunun merdiven altı merkezler ve yetkisi olmayan hekim ayağı var. İlk operasyonda yanlış tercih yapan hastalar, ne yazık ki düşük fiyatın cazibesine kapılarak ameliyatın yapılacağı hastane, kullanılan teknik, işlemi yapacak olan hekimliğin yetisi gibi faktörleri çok sorgulamaz. Düşük fiyatın çekiciliği ise kısa sürede alınan kararlar sıklıkla da başarısızlıkla sonuçlanır. Böyle durumlarda kazanç yerine, eskiden sahip olunan sağlık faktörlerinden kayıp olunca revizyon kararı kaçınılmaz olur.

Bir buruna iki, hatta kimi zaman 3 kere müdahale etmek gerekli olabilir. Aşamalı olarak çözülmesi gereken problemler var olabilir. Kimi zaman da hastanın kendi genetik özelliklerinden kaynaklı olarak eğim ve kayma gibi nedenler, operasyon sonrasında tekrarlayabilir. Böyle durumlarda güvenilir plastik cerrahların elinde yeniden operasyon geçirecek olmak hastayı korkutmamalıdır.

revizyon burun estetiği doktor tavsiyesi

Revizyon Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır? Hangi doktor tarafından yapılması uygun olur?

Kişi revizyon ameliyatı talebi ile ilk önce kendi hekimine gitmeli. İlk operasyonu yapan hekim hastanın burnunu tanıdığı, karakteristik yapısını ve burnun özelliklerini bildiği için ikinci operasyonda aynı hekimin operasyonu yapması daha uygundur.

Ancak kimi zaman hasta aynı hekimin çözüm getiremeyeceğini düşünebilir. Karşılıklı güven kaybının yaşandığı durumlarda hiç tereddüt etmeden başka bir hekimle görüşülebilir.

revizyon burun estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Revizyon Burun Estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetiğinde ikinci müdahalelerde doku kalitesi, beklentiler ve talepler, hastanın sağlık geçmişi ve içinde bulunduğu psikoloji ve hastanın sigara kullanımı mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bu saydıklarımızdan her biri revizyon burun estetiği sürecindeki başarıyı oluşturacak olan basamaklardır.

Revizyon Burun Estetiği ne zaman yapılır?

Revizyon burun estetiği operasyonları en erken 6 ay sonra yapılır. Çok kapsamlı majör müdahalelerde hekim iç dokuların tamamen iyileşmesi için bu süreyi 1 yıla kadar uzatmak isteyebilir.

revizyon burun estetiği fiyatları

Revizyon Burun Estetiği fiyatları nasıl belirlenir?

Revizyon burun estetiği operasyonları her zaman için ilk operasyondan daha uzun süren, daha meşakkatli ve zor işlemlerdir. Bu zorluk hekim açısındandır, hastanın ağrı ve iyileşme süreci ilk operasyonundan çok da farklı olmaz. Ameliyat süresi daha uzun olacağı için direk olarak ameliyathane, ameliyat ekibi gibi kalemlerin de gideri ilk operasyondan daha yüksek olacaktır.

Revizyon Rhinoplasti de fiyatı etkileyen faktörlerden en önemlisi operasyonun gerçekleşeceği hastanedir. Hastanenin tam teşekküllü olması, sahip olduğu cerrahi donanım ve teknik ekipmanlar, hastanenin çalıştırdığı personelin yetkinliği, hastanenin oda, kalış, yemek gibi verdiği otelcilik hizmetlerindeki kalite ve hatta hastanenin bulunduğu semt ve konum doğrudan fiyatı etkiler.

Fiyatı etkileyen başka bir unsur ise operasyonu gerçekleştirecek olan cerrahın kaşesidir. İleri cerrahi yöntem kullanan, eurpoean board sertifikalı bir cerrahın kişisel çalışma prensibi (az hasta ile butik iş, çok hasta ile düşük fiyatla sürümden kazanma) rakamların belirlenmesinde etkilidir.

Kendilerine iyi bakılacağı, rahat edecekleri tam teşekküllü özel bir hastanede, ileri cerrahi yöntemlerle iyi ve ehil bir plastik cerrah tarafından opere edilmek istenen hastalar bu işlemlerin maddi olarak karşılığını da düşünmelidir.

revizyon burun estetiği en iyi doktor

Başarısız burun estetiği mi, yoksa hasta psikolojisi mi?

Bu başlıkta size çok farklı bir durumdan bahsedeceğim. Kimi zaman operasyon çok başarılı geçtiği, hatta sonucun da fevkalade olduğu takdirde hasta bir türlü memnun olmayabilir. Bunun en tipik nedeni: iyileşme dönemi sendromudur.

Burun Estetiğinden sonra yüzde bir takım ödemlenme ve şişlikler görülmesi normaldir. Alçıdan çıkan burnun şeklini tam göstermesi için yüzün bu ödemlerinden kurtulmuş olması gerekir. Kalın ciltli hastalarda bu süre daha uzun olur. Ancak bu dönemde seyrek de görülse, bazı hastalar yeni görüntüsüne adapte olmakta zorluk yaşayabilir.

İyileşme dönemi sendromu yaşayan hasta sıklıkla burnun düzeltilmesini ister. Ancak ortada ne düzeltilecek bir burun, ne de iyileştirilecek bir problem vardır. Çok başarılı sonuçlarda bile görülebilen bu psikolojik durumu özellikle sosyal çevre oldukça etkiler. İyileşme sürecindeki bir hastanın ödemli ve şiş yüzünü görüp; “Keşke olmasaydın eski halin daha iyiydi, çok çirkin olmuşsun” gibi acımasız yorumlar hastanın psikolojisinde tarifsiz şekilde hasar bırakabilir. Çevresinden olumsuz yorum alan hasta aynaya baktığında her ne kadar güzel bir buruna sahip olsa da kendini çirkin hisseder, özgüven yoksunluğu yaşar ve burnunda kusur arar.

Revizyon burun Estetiğinde “Majör” ve “Minör” ne anlama gelir?

Revizyon burun estetiğinde çok detaylı bir operasyon yapılacaksa bu Majör olarak adlandırılır. Örneğin hem septum eğriliği düzeltilecek, hem farklı bir bölgeden doku alınacak, hem kemer alınacak hem de nefes almayı zorlaştıran çeşitli tedaviler uygulanacaksa bu Majör olur.

Kimi zaman ise revizyon operasyonlarında ”touch up” dediğimiz ufak bir dokunuş yeterli olacaktır. Bu kimi zaman burun ucundaki hafif eğriliği ortalamak, kimi zaman sırttaki kemeri minimal bir dokunuşla yumuşatmak olabilir. Revizyon burun estetiğinde yapılan küçük müdahaleler Minör olarak adlandırılır.

Kişinin kalkık revizyon burun estetiği talebi nasıl uygulanır?

Burun ucunu daha kalkık hale getirmek için bir kaç manevra mevcuttur. Burun ucunun strut greftler üzerinde yükseltilmesi, septum ucuna konan dikişler ile burun ucunun yukarıya askılanması, dikiş manevraları ile burun ucunun şekillendirilmesi, alt lateral kıkırdakların lateral kısımlarından parça çıkartılarak, burun ucunun geriye alınması, burun ucuna konacak kıkırdak yamalar ile daha kalkık burun şekli yaratılabilir.

Kişinin burun sırtı ile ilgili sorunu varsa, az alındığını düşünüyorsa, revizyon burun estetiği hangi yöntemle yapılmalıdır?

Sadece kemik dokuda bir problem varsa, ufak bir törpüleme ile bu başarılabilir.

Peki kişi burun sırtının fazla alındığını düşünüyorsa, operasyon hangi teknikle yapılmalıdır?

Bu durumda Eksik olan yere ek parçalar koymak gerekir; Kıkırdak olabileceği gibi, vücudun başka bir yerinden alınan fasya adı verilen yumuşak doku parçaları ile de bu başarılabilir.

Kaldı ki ameliyatsız uygulanacak hyaluronik asit dolgular ile de basit çözümler üretilebilir.

İlk yapılan burun estetiği sonrası burun tıkanıklığı, Revizyon Burun Estetiği gerektirir mi?

İlk yapılan burun estetiği sonrasında burnun içi dikişler, ekstra konan kıkırdaklar ve kurumuş sümükler sebebiyle dolu olabilir. Hasta bu dönemde yaşadığını genellikle “burnumun içi çok kalabalıkmış gibi hissediyorum” şeklinde ifade eder. Sümkürme 1 haftadan sonra serbesttir ancak hasta burun içi dikişlerine ve kıkırdaklarına zarar vermekten çekindiği için tam bir burun içi temizliği yapamayabilir. Bu durum da burun tıkanıklığının devam etmesine neden olur.

Ameliyat sonrası hastalara önerdiğimiz deniz suyu spreyleri hem tıkalı burunların açılmasını rahatlatır, hem de burun içinde nemlendirme yapacağı için bu kıkırdak-dikiş ve kurumuş sümük grubunun verdiği kalabalık ve tıkalı hissin yumuşamasına yardımcı olur. Ancak iyileşme süreci için hiçbir zaman net bir süre belirtilmez. Bunun ne zaman normale döneceği hastanın kendisine bağlıdır. Bu sebebiyetle sadece “burun tıkanıklığı” şikayetiyle ikinci bir operasyon geçirmek isteyen hastaların iyileşme dönemini sabırla tamamlaması istenir.

Burun tıkanıklığı problemi eğer iyileşmeye bağlı bir durum değilse, o zaman konuya farklı bir yaklaşım gerekir. Bir plastik cerrahın muayenesinden sonra, tıkanıklığa yol açan problemler cerrahi olarak çözülebilir. 

Revizyon Burun Estetiği ile hangi sorunlar düzeltilir?

İkinci burun estetiği operasyonu ile hastanın ilk operasyondan memnun kalmadığı şekil bozukluğu, devam eden eğrilik problemleri, aşırı kalkık burun uçları, ya da hala düşük olan burun uçları ve kıkırdak yetersizliği durumları tedavi edilebilir. Ancak bilinmesi gereken bir detay var ki; her burun her hamleye izin vermeyebilir.

Operasyondan önce planlanan hamleler, operasyon sırasında burnun içi açıldığı zaman çok farklı bir plana kayabilir. Burun nefes alma ve koku almak işlevi olan bir organdır. Dolayısıyla operasyondan sonra da bu iki işlevi koruyor olmak gerekir. Yapılacak olan her hamle, burnun bu çok önemli iki görevini aksatmayacak şekilde planlanır.

Revizyon Burun Estetiği ile birlikte fonksiyonel sorunlar da çözülebilir mi?

İyi bir plastik cerrah tarafından yapılan doğru bir analiz ve planlama süreci ile revizyon burun estetiği ile eş zamanlı olarak fonksiyonel problemler de çözülebilir. 

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı ile Yapılması Mümkün Olmayanlar

Hastalar kimi zaman revizyon burun estetiği taleplerinde çok uçlarda taleplerde ya da mantığa uygun olmayan isteklerde bulunabilir. Örneğin “burnum eski haline dönsün istiyorum” diyen bir hastanın talebine olumlu yanıt vermek ne yazık ki imkansızdır. Çünkü burun ne yapılırsa yapılsın, ameliyattan önceki görüntüsüne yeniden dönmeyecektir.

Bir hastanın revizyon burun estetiği taleplerini değerlendiren bir hekim, görüşme sırasında bunların cerrahi mümkünlüğü olup olmadığını hastasına çok iyi şekilde anlatmalıdır. Estetik operasyonlarda iletişim başarının bel kemiğidir. Hastalara gerçekliği olmayan talep ve vaadlerde bulunmak uzun dönemde hem hastayı ve dolayısıyla da hekimi mutsuz eder.

Revizyon burun estetiğinde ilk muayenede nasıl değerlendirme yapılır?

Öncelikle hekim tarafından kar ve zarar oranı değerlendirilir. Deyim yerindeyse “atılacak olan taşla, ürkütülecek olan kuş” ayarı iyice hesaplanmalıdır. Eğer hekim de hastanın revizyon burun estetiği talebini haklı bulursa, çok titiz bir planlama ve çalışma yapılır. İlk ameliyatta istenen neydi, neden olmadı, şuan yapılabilir mi soruları hekim ve hastanın karşılıklı iletişimiyle değerlendirilir.

Revizyon burun estetiği için uygun birimisiniz?

İlk operasyonunuzdan sonra iyileşme döneminizi tamamladıysanız, görüntünüzde ya da nefes almanızda sizi tatmin etmeyen şeyler varsa, sağlık durumunuz ve psikolojiniz iyileşme dönemi için uygunsa, sigara kullanmıyorsanız, yeni bir ameliyat için yeterli şekilde bütçeniz, sabrınız ve zamanınız varsa, talepleriniz gerçekçi ve mantık çerçevesindeyse evet siz revizyon burun estetiği için uygun bir aday olabilirsiniz.

Revizyon burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında uygulanır. Açık rinoplasti yöntemi genellikle uygulanır. Burun ucundan açılan burun derisi, alttaki kıkırdak ve kemik dokudan ayrılarak, problemli yapılar açığa kavuşturulmuş olur. Dokular bir önceki ameliyata bağlı yapışık olur. Anatomi karışmıştır.

Bizler bu sırada dua ederiz, umalım ilk yapan cerrah çok şeyi değiştirmemiştir diye.Bunun nedeni bir miktar tecrübeli cerrahlar genellikle, anatomiyi o kadar çok bozarlar ki, bazen düzeltmek içinden çıkılmaz hale gelir.

Ameliyat öncesi planlama, ikinci ameliyatların yani burun estetiği revizyonlarının süresini azaltır. Karışıklıkları önler.

Revizyon burun estetiği ameliyatındaki doku gereksinimi hangi yolla giderilir?

İlk ameliyatında fazla kıkırdak alınmış burunlara revizyon operasyonlarında doku nakli gerekebilir. Böyle durumlarda ihtiyaç olan doku kaburgadan ya da kimi zaman kulaktan alınır. Bu ameliyatın süresini bir miktar daha uzatır. Ancak kaburga üzerinde uzun bir iyileşme dönemi ya da çok belirgin bir yara izi kalmaz.

Revizyon burun estetiğine hazırlık süreci

İyi planlama olmazsa olmazımızdır. Hastanın ne istediğini anlamak, ona neyin olup neyin olamayacağını sabırla ve açık yüreklilikle izah etmek hazırlık sürecindeki en önemli unsurdur.

Kanı sulandırıcı, kan basıncını azaltıcı, arttırıcı, iyileşmeyi bozan her türlü besin, ilaç ve madde kullanımını bırakmak hasta sorumluluğundadır.

Risk ve komplikasyonlar nelerdir?

Dolaşım zaten ilk ameliyatta bozulmuştur. Üstüne üstlük, dokuya saygı duyulmadan yapılan aşırı parça çıkarmalar sonucunda burun hırpalanmışsa, ikinci ameliyatlar dolaşım bozukluğu yönünden çok riskli olur.

Revizyon burun estetiği zor bir ameliyat mıdır?

Revizyon burun estetiği operasyonları ilkine oranla daha zor ve meşakkatlidir. Ancak bu zorluk hekim için geçerlidir. Hastaların yaşayacağı iyileşme döneminde ilk operasyondan daha ağrılı ya da daha uzun bir süreç olmaz. Eğer kaburgadan ya da kulaktan kıkırdak alınıp eklendiyse bu bölgeye yapılan işlem de iyileşme sürecini daha ağrılı ya da sancılı kılmayacaktır.

Revizyon Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

İlk hafta: İlk hafta hasta burun tıkanıklığı, burun kenarlarında hafif ağrı ve hassasiyet hissedebilir. Yüzü şiş ve ödemlidir. İlk haftanın bitimiyle alçı da çıkar.

15 gün sonra: Ödemler büyük oranda azalsa da tamamen geçmemiş olabilir. Ağrı ve hassasiyet artık sona ermiştir. Hasta deniz suyu spreyini kullanmaya devam eder. Burun içi kuruluk için hastaya nem veren kremler tavsiye edilir.

30 Gün sonra: Artık yüzdeki ödemler büyük oranda geçmiştir ancak kalın derili hastalarda burnun şeklinin belirginleşmesi zaman alabilir. Burun ödemlerinin yarısının geçtiğini varsayabiliriz. Hasta artık deniz suyu spreyini kullanmayı bırakabilir.

90 gün sonra: Burnun şekli ortaya çıkmış ve artık belirginleşmiştir. Burun içi dokularda da iyileşme tamamlanmaya yakındır.

365 gün sonra  Burun estetiği iyileşme süreci tamamlanmış kabul edebiliriz.

Revizyon burun estetiği ameliyat süresi ne kadardır?

Bu sorunun cevabını majör mü, yoksa minör uygulama mı yapılacağı belirler. Hekimin yapacağı hamleler, ek doku transferi gibi işlemler ameliyatın süresini uzatır. Eğer ufak dokunuşlarla “touch up” bir rötuş olacaksa bu lokal anestezi altında 15 – 20 dk içinde de gerçekleşebilir. Eğer burun için yeniden bir yapılandırma söz konusu ise ameliyat 5 saate kadar uzayabilir.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Talep Formu

%d blogcu bunu beğendi: